Wybór zestawu nagłośnieniowego

Zakup sprzętu muzycznego spędza sen z powiek. Ogrom modeli i parametrów potrafi wprowadzić w obłęd. Spróbujmy, w miarę możliwości, usystematyzować wiedzę w temacie nagłośnienia, rozpoczynając od podstawowej kwestii – co będzie nam potrzebne?
Nagłośnienie koncertów powinniśmy rozpocząć od zakupu odpowiedniego zestawu sprzętów. Niezbędne będą głośniki. Ich ilość dopasowujemy do zapotrzebowania – koncert w niedużej sali z powodzeniem obsłużą dwa głośniki o mocy 300 W. Ważna jest także ich efektywność, mierzona w decybelach oraz charakterystyka brzmieniowa. Kolejny istotny element to wzmacniacz – w przypadku profesjonalnych koncertów musi to być końcówka mocy, wzmacniacze domowe bowiem niekoniecznie poradzą sobie z dużym obciążeniem. Całość dopełnia mikser, mikrofony oraz oczywiście osprzęt kablowy.
Pamiętajmy, że tego typu urządzenia są wymagające pod kątem niezawodnej instalacji elektrycznej, trzeba również przewidzieć ryzyko zawilgocenia (w przypadku koncertów „pod chmurką”) oraz inne zagrożenia.